استون ور چیست؟

حتما برای شما سوال پیش آمده سرامیک استون ور چیست؟

استون ور یک نوع بدنه رنگی با فرمولی خاص و جدا از تمام انواع گل های سرامیک است و از نوعی رس غنی با مواد گداز آور تشکیل شده که دمای پخت بالایی را به بدنه می‌دهد و هنرمند سرامیست می‌تواند تا دمای 1200الی1300 درجه آن را پخت کند. این نوع خاک یا گل استون ور که در ظروف مصرفی و تزئینی استفاده می‌شود فرمول یکسانی ندارند و ممکن است فرایند تولید هر تولید کننده با دیگری تفاوت داشته باشد و شما رنگ و طرح‌های متفاوتی در کارهای مختلف مشاهده کنید. در حال حاضر تعداد بسیار کمی شرکت و کارخانه فعال صنایع دستی سرامیک با این سبک مشغول فعالیت هستند و شرکت چینی نور و یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول می باشد.

محصولات چینی نور
محصولات چینی نور

برتری استون ور نسبت به انواع دیگر سرامیک ها

استقامت و کیفیت بالاتر در سرامیک استون ور همانطور که گفتیم دمای پخت بدنه‌های استون ور اغلب بین 1200تا 1300درجه است، در حالی که بدنه‌های سرامیک معمولی تا نهایت 1100 پخته می‌شوند. پس بدنه‌های استون ور می‌توانند هنگام سرو نوشیدنی‌های داغ دمای بیشتری را تحمل کنند.

تفاوت پرسیلین ، چینی معمولی ، چینی استخوانی(بن چاینا) ، استون ور و سفال

پرسيلين :

اين نوع ظرف از خاك رس كائولین تهيه مي گردد. كائولين نوعي از خاك رس است كه پس از حرارت ديدن رنگ سفيد خود را حفظ مي نمايد.كائولن بالغ بر 1300 درجه سانتي گراد حرارت مي بيند و مقاومت بيشتري نسبت به ظروف سافلين سنگ نما (Stone wave) دارد.

اين ظروف معمولاَ با لعاب شفا‏ف پوشانيده مي شوند ،كه باعث مي گردد و بدنه سفيد اين ظروف از زير ظروف لعاب شفاف قابل رويت باشد. اين نوع ظروف چيني در مقايسه ، با چيني هاي معمولي كه رنگي سفيد مايل به شيري دارند، از رنگ سفيد روشنتري بر خوردار هستند.

پخت كائولين در دو مرحله حرارت دهي انجام مي شود. كه معمولا مرحله دوم آن حرارت بالاتري دارد. مراحل دوگانه حرارتي، باعث مي گردد اين ظروف در عين سختي شكننده باشند. تزئين و طراحي اين ظروف نسبت به چيني هاي معمولي دشوارتر است. تركيب و فرمولاسيون مواد اوليه اين نوع چيني از چيني معمولي انعطاف پذيري بيشتري دارد و باعث مي گردد توليد كنندگان كالاهاي تزئيني ظروف اين نوع چيني را براي محصولات خود انتخاب نمايند . پس اگر به دنبال كالاهاي لوكس و تزئيني با طراحي هاي ظريف هستيد .اين نوع چيني گزينه ايده آل شماست

 

 

 

چيني معمولي:

چيني معمولي نه تنها در نوع رنگ، حتي در نوع فرایند پخت نيز با چيني پرسيلين متفاوت است . بر خلاف چيني پرسيلين كه در دو مرحله سخت و مقاوم مي گردد، اين نوع چيني در يك مرحله پخته مي شود. معمولا درجه حرارت جهت اين نوع چيني کمی از پرسيلين پایین تر است . اما اين امكان را به طراحان مي دهد تا با راحتي بيشتر اين ظروف را تزئين نمايند. طراحي اين گونه ظروف به سه روش رو لعابي، زير لعابي و ميان لعابي انجام شوند كه مرسوم ترين روش ،روش زير لعابي است. كه اول طراحي روي چيني قرار مي گردد وپس از آن ظرف لعاب مي گردد. اين ظروف جهت مصارف روزانه توصيه مي گردد البته وزن نسبتا زياد اين نوع چيني نيز فراموش نشدني است.

استخواني(بن چاینا):

اين نوع چيني از خاك رس سفيد سراميكي توليد مي شود كه حاوي درصد خاصی خاكستر استخوان مي باشد. در انگلستان ميزان خاكستر اين نوع ظروف بايد حداقل 50% مواد اوليه باشد تا به آن چيني استخواني اطلاق گردد. اين نوع چيني از شفافيت فوق العاده اي برخوردار است و معمولا جهت توليد اقلامي كه ضمانت كمي دارند استفاده مي گردد كه باعث نمایي ظريف و جذاب با مقاومت بالا مي گردد.

مراحل ساخت اين نوع چيني تقريبا شبيه پرسيلين است، تنها با اين تفاوت كه نيازمند دقت و ظرافت عمل بيشتري است.

خاكستر استخوان نوعي گاو است كه حاوي ميزان كمتري از آهن مي باشد.استخوان پودر مي گردد، آنتي ژلاتين مي شود. و در پايان 1250 سانتی گراد حرارت مي بيند تا تبديل به خاكستر نرم و يكدست گردد. خاكستر پس از تركيب با ديگر مواد دوباره 1200 سانتي گراد حرارت مي بيند

اين مراحل باعث مي گردد چيني استخواني در عين ظرافت و زيبايي از مقاومت بالائي برخوردار باشد. پس اگر مي خواهيد تركيبي از زيبايي هاي چيني پرسيلين و مقاومت چيني معمولي را در كنار هم داشته باشيد. بهترين گزينه شما چيني استخواني است

بنابراین تفاوت اصلی بین سفال، سرامیک و چینی، درجه حرارت پخته شدن ، خاک رس و، استحکام ، مقاومت در برابر آب و دوام محصولات نهایی است.

کیفیت محصولات بستگی به کیفیت و خلوص خاک مورد استفاده در ساخت آنها دارد، اما به عنوان یک قاعده کلی، سرامیک و چینی بادوامتر هستند که معمولا به عنوان ظرف غذاخوری در خانه استفاده میشوند.